hodowlakamiennewzgorze

O rasie

Dowiedz się więcej o kotach orientalnych i syjamskich

Krótka historia kotów orientalnych i syjamskich

Pierwsze wzmianki o kotach syjamskich pochodzą z XIV wieku z terenów Tajlandii. Początkowo zwierzęta te mieszkały wyłącznie na tamtejszych dworach jako pupile rodzin królewskich. W XIX wieku dotarły również do Europy, gdzie zachwyciły hodowców występując na wystawach. Zapragnęli oni stworzyć rasę o identycznej budowie i temperamencie, która jednak cechowałaby się jednolitym umaszczeniem. W konsekwencji w latach 50. XX wieku, w Wielkiej Brytanii wyhodowano koty orientalne. Powstały one jako skrzyżowanie syjamów z innymi rasami, między innymi kotem abisyńskim i rosyjskim niebieskim, a następnie dalsze połączenie takiego potomstwa z czystej krwi syjamami.

Koty orientalne i syjamskie - wygląd

Koty orientalne i syjamskie nie różnią się niczym, prócz koloru oczu i sierści. Cechuje je ta sama szczupła i wydłużona sylwetka oraz hipnotyzujący wyraz pyszczka. Posiadają średniej wielkości głowę, migdałowate oczy oraz charakterystyczne dla nich duże uszy. Zwracającym uwagę fragmentem ich ciała jest także niezwykle długi i cienki, zwężający się ku końcowi ogon oraz długie, smukłe łapy. Orienty i syjamy są pełne gracji, eleganckie i dumne, stając się ozdobą każdego domu i chlubą swojego właściciela.

Orienty to koty o niezwykle zróżnicowanej barwie futra. Mogą one być czarne, brązowe, liliowe, niebieskie, płowe, rude, kremowe, białe czy szylkretowe. Dodatkowo mogą one być wybarwione jednolicie, łaciate z białym, dymne, srebrzyste, pręgowane, cętkowane lub tickowane. Wszystkie koty orientalne posiadają wyjątkowe, zielonkawe oczy.

W naszej hodowli znajdziesz również kocięta syjamskie. Posiadają one jasne futro z ciemniejszymi znaczeniami na pyszczku (tzw. maska), uszach, łapkach oraz ogonie. Syjamy urzekają zachwycającą, intensywnie niebieską barwą oczu.

Ponadto w miocie może pojawić się biały kot orientalny o niebieskich oczach, bądź też biały kot syjamski bez oznaczeń, które – choć wyglądają identycznie – posiadają odmienny zapis genetyczny. Możliwe są również narodziny kociąt z heterochromią, czyli różnobarwnymi tęczówkami. Jak widać, w rasie tej rodzą się maluszki o niezwykle zróżnicowanym umaszczeniu, dzięki czemu każdy może wybrać dla siebie kotka o kolorze doskonale dopasowanym do własnych upodobań.

Koty orientalne i syjamskie - charakter

Orienty i syjamy są inteligentne i pomysłowe, a pozostawione na pewien czas same – po powrocie człowieka będą wyraźnie dopominać się o należną im uwagę. To koty pełne energii i temperamentne, które świetnie odnajdują się w rodzinach z dziećmi i innymi zwierzętami. Nierzadko wybierają sobie jednego właściciela, którego niemal nie odstępują ani na krok. Często domagają się pieszczot i głaskania oraz wypoczywają, spędzając czas na naszych kolanach. Na szczęście – podobnie jak inne rasy kotów – na sen przeznaczają około 20 godzin w ciągu doby, gwarantując nam chwile wytchnienia z mruczącym przyjacielem wtulonym u boku.

Najczęściej zadawane pytania

Orienty występują w wielu odcieniach, m. in. czarnym, brązowym, liliowym, niebieskim, płowym, rudym, kremowym, białym czy szylkretowym. Mogą one być wybarwione jednolicie, łaciate z białym, dymne, srebrzyste, pręgowane, cętkowane lub tickowane.

Syjamy to jasne koty o ciemniejszych znaczeniach (tzw. point), zlokalizowanych na pyszczku, uszach, łapach i ogonie oraz fascynujących, niebieskich oczach. Rodzą się całkiem białe, a proces ich wybarwiania rozpoczyna się od drugiego tygodnia życia, trwając aż do ukończenia pierwszego roku.

Koty rasy orientalnej i syjamskiej są stosunkowo długowieczne. Odpowiednio żywione i zadbane, mogą dożyć nawet 15-20 lat.

Orienty i syjamy są dość odporne na choroby. Niektóre koty mogą wykazywać tendencję do szybszego osadzania kamienia nazębnego i związanych z tym stanów zapalnych dziąseł, którym można jednak łatwo zapobiegać dzięki odpowiedniej diecie, suplementom lub pielęgnacji jamy ustnej.

Orienty i syjamy są żywiołowe i głośne, chętnie towarzysząc właścicielom w codziennym życiu. Kochają pieszczoty, często nie odstępując swojego człowieka nawet na krok. Świetnie dogadują się z psami oraz dziećmi, nierzadko tworząc z nimi nierozłączny duet.

Futro kotów orientalnych i syjamskich jest krótkie i jedwabiście lśniące, nie wymagając szczególnej pielęgnacji. Można od czasu do czasu przeczesać je miękką szczotką. Dodatkowo warto zadbać o czyszczenie zębów u kota lub stosowanie preparatów ograniczających odkładanie kamienia nazębnego.

Koty orientalne i syjamskie uwielbiają się bawić, skakać i urządzać gonitwy po domu, w związku z czym zalecamy, by mieszkały przynajmniej we dwójkę. Jeżeli są jedynakami, będą doskonale bawić się z człowiekiem za pomocą wędek i myszek, a nierzadko nawet aportując zabawki.

Orienty i syjamy są dość absorbujące i głośne, a ich styl bycia oscyluje pomiędzy zachowaniem kota i psa. Zdecyduj się na nie, jeśli lubisz mieć dobry kontakt ze swoim pupilem oraz poświęcać mu swój czas i uwagę.


Warning: Undefined array key "pages" in /home/platne/serwer124694/public_html/hodowlakamiennewzgorze.pl/wp-content/plugins/facebook-messenger-customer-chat/facebook-messenger-customer-chat.php on line 181